Gebelikte Egzersiz

Gebelik döneminde egzersiz yapmak anneye çok daha rahat bir gebelik süreci geçirmesini sağlayacaktır. Bu dönemde anne, gücünü, direncini ve esnekliğini koruması ona büyük yardımcı olacaktır.

Egzersizlerin doğumdan sonra da yapılması annenin iyileşme sürecini azalttığı gibi toparlanmasının da daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği görülmüştür.

Gebelik Döneminde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz, gebelik döneminde; aşırı kilo alımı, el ve ayak terlemeleri, kramplar, uykusuzluk, kabızlık, yorgunluk gibi sıklıkla görülen sorunların azalmasına, bu gibi sorunların getirmiş olduğu psikolojik etkilerin de azalmasına yardımcı olur.

Gebelik Döneminde Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik döneminde egzersiz yapmaya başlamadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır. Yapılacak egzersizler doktorunuzla beraber planlanmalı ve anneyi kesinlikle zorlamamalıdır.

Gebelik Döneminde Ne Tip Egzersizler Yapılmalıdır

Gebelikte egzersiz yaparken bebeğin ve annenin sağlığına zarar verebilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Risksiz egzersizler tercih edilmelidir. Düşük veya hafif hızlı bir tempoda yürüyüş yapmak en uygun egzersizlerden biridir. Yüzme sporu da gebelikte önerilen egzersizlerden biridir. Gebeliğin her ayında yapılabildiği gibi anne için risksiz bir egzersizdir. Mücadeleci ve topla yapılan sporlar (Voleybol, Basketbol, Tenis, vb.) kesinlikle yapılmamalıdır. Karın bölgesine gelebilecek top bebeğe ve anneye ciddi zararlar verebilir.

Evde Ne Tip Egzersizler Yapılmalıdır

Gebelik döneminde ev ortamında kendiniz yormayacak birçok egzersiz yapabilirsiniz.

  • Bağdaş kurarak oturun ve vücudunuzu dik tutarak başınızı öne arkaya 10 kere eğin.
  • Aynı hareketi yine vücudumuzu dik tutarak, ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek 10 kere daha tekrarlayın, böylece boyun kaslarınızı gerdirmiş olacaksınız.
  • Bağdaş pozisyonunda öne doğru eğilerek sırt kaslarınızı gerdirin ve öne eğik şekilde 10 saniye durduktan sonra yavaşça doğrulun.
  • Aynı hareketi bir omzunuzu karşı çaprazdaki dize değdirmeye çalışır gibi yapın ve bu şekilde doğrulmadan 10 saniye durun ve sonra yavaşça doğrulun.
  • Yere sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı dizler hafif kırık olacak şekilde uzatın. Ellerinizle ayaklarınıza ulaşmaya çalışacak şekilde doğrulun ve tekrar. Bunu 10 kere tekrar edin. Bu hareket gebelik ve doğum için en önemli kas grubu olan karın kaslarının çalışmasını sağlayacaktır.
  • Ayakta dik durun ve bacağınızı kırmadan yana doğru açıp tekrar indirin. Bunu 10 kere tekrarlayın. Bu sırada vücudunuzu eğmeyin, dik durmaya devam edin, bacaklarınızı kırmayın.
  • Yere sırt üstü uzanarak dizlerinizi hafif kırın. Bu sırada kalça kaslarınızı kasın. Bu doğum yolundaki kaslarınızı güçlendirecektir.
  • Ayakta dik dururken kollarınızı yanlara omuz hizasına kadar açıp 10 kere yavaşça indirip kaldırın.
  • Sandalyeye dik oturun ve tek bacağınızı yere paralel olana kadar dizden bükerek yavaşça yukarı kaldırın. Bacağınızın dizden yukarıda olan kısmı hareket etmemelidir. Bacağınızı yavaşça tekrar yere indirin. Bunu 10 kere tekrarlayın. Daha sonra diğer bacakla aynı hareketi yapın.
  • Duvara sırtınızı yaslayın. Bacaklarınızı duvardan bir karış önde yerde sabit tutun. Bu sırada ayaklarınız yer değiştirmeden yavaşça yere oturup kalkın.