Adet Dönemi ve Sıkça Sorulan Sorular

Adet öncesi gerginlik nedir ?

Adet öncesi gerginlik yani premenstrüel sendrom adet dönemi başlamadan 10-15 gün öncesine kadar başlamış olabilir. Bu süreçte hem fiziki hem de ruhsal psikolojik açıdan gerginlikler görülebilir. Adet ağrısı 1-3 gün öncesinde başlayabilen ve kasıklarda oluşan ağrıdır. Adet öncesi gerginlik ise başlama zamanı ve etkileri bakımından farklıdır, adet ağrısıyla karıştırılmamalıdır.

Adet geciktiricilerin etkileri?

Bu ilaçların yan etkileri baş dönmesi, baş ağrıları, sinirli olma, göğüslerde şişkinlik, ödeme bağlı kilo alımı, mide bulantısı gibi olabilir fakat bu etkiler adet gördükten sonra geçer.

Ertesi gün hapı gebelikten korur mu?

Bu haplar bir koruma sağlamaz, bu haplar korunulmadan gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında gebe kalmaya engel olurlar. Bu sebeple koruma kavramı ilişkiden sonra fiilen gerçekleşir. Yüzde 95 gebe kalmayı engellerler. İlişki sonrası 72 saat içinde alınmalıdırlar fakat ilk 24 saat sonra etki etme yüzdesi giderek düşer. Bu yüzden ilk 24 saat içinde alınmaları tavsiye edilir.

Doğum kontrol hapları %100 koruma sağlar mı?

Tıpta %100 diye bir kavram yoktur. Hapların her gün aynı saatlerde düzenli ve doğru kullanımı etkisini %99.9 seviyelerine çıkartabilir. Hapların kullanımından 3 saat içinde kusma olur, kullandığınız bazı antibiyotiklerin kusma, ishal gibi yan etkileri görülüyorsa hapların koruma yüzdesi de azalmaktadır.