Doğum ve Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum yöntemine nasıl karar verilir?

Doğumun gerçekleştirileceği yönteme karar verilirken anne adayının yaşı, boyu, kilosu, bebeğin gelişim süreci, anne karnındaki pozisyonu, annenin kaçıncı doğum tecrübesi olacağı gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Anne adayı ve doktorun karşılıklı bilgi alışverişi bu kararı almakta önemlidir. Doktorunuz bu bilgiler ışığında sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.

Normal doğum mu sezaryen doğum mu?

Gebelik muayenesi sonucunda anneye sezaryen doğum önerilmişse sezaryen ameliyatının yapılmasını bir mahsuru bulunmamaktadır.

Sezaryen doğumda normal doğuma oranla kan kaybı daha fazladır ancak ameliyat yöntemlerinin gelişmesiyle 3-6 gün içerisinde kendi işlerini yapabilecek duruma gelebilmektedir.

Normal doğumda ise kan kaybı daha az olup annenin bebeğini normal yollarla doğurmuş olmasının getirdiği psikolojik etmenler annenin daha rahat hissetmesini ve doğumdan sonra bebeğini emzirebilmesini sağlar. Aynı zamanda annenin toparlanma süresi daha çabuk bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ağrısız doğum hangi durumlarda uygun değildir?

Trombosit düşüklüğü, enfeksiyonel durum, aşırı kanama riski gibi durumlarda ağrısız doğum yapılmaz.

Doğum sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Anne mutlaka emzirmelidir. Bu hem annenin loğusalık dönemini geçirirken ona fayda sağlar hem de bebeğin gelişimi için elzemdir. Anne duş alırken ayakta olmalı, küvete/zemine temas etmemelidir çünkü enfeksiyona çok müsaittir. Beslenmeye dikkat edilmeli, bol sıvı tüketilmelidir. Loğusa akıntısının rengine dikkat edilmelidir. Ağırlık kaldırmaktan, aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.

Doğumdan sonra tekrar gebe kalmak için ne kadar süre geçmiş olmalı?

Bebeğin doğumunun ardından en az 2 yıl geçmiş olmalı. Bu süre bebeğin gelişimi için çok önemli olan ilk 2 yıl ve annenin fizyolojik olarak tam anlamıyla toparlanmış ve bebeğine odaklanabilmiş olması açısından gereklidir.