Gebelik Dönemi ve Yapılması Gerekenler

Gebelik döneminde spor yapılmalı mı?

Gebenin spor yapması onu doğuma hazırlayacaktır fakat burada spor çok hafif bir içeriği kapsar. Risk taşıyan sporlar yerine yoga, pilates gibi hafif, doğum anına hazırlayacak egzersizler yapılabilir. Günde en fazla yarım saat olacak şekilde hafif tempoda yürüyüş yapılabilir. Tamamen hareketsiz bir gebelik yaşamamak önemlidir.

Gebelik döneminde kabızlık nasıl geçer?

Kabızlık hamilelik döneminde olmayan herkes içinde aynı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bunlar bol bol su ve sıvı tüketmek, posalı gıdalarla beslenmek, egzersiz yapmak metabolizmanızı rahatlatacak sindirim sisteminizi daha işlevsel kılacaktır. Kabızlık geçmediği taktirde doktorunuz önerdiği ilaç tedavisine başvurabilirsiniz.

Gebelikte döneminde cinsellik olmalı mı?

Cinsel birliktelik bebeğin sağlığı için herhangi bir risk teşkil etmez. Gebenin karın bölgesine doğru oluşabilecek baskının engellenmesiyle birlikte cinsellik olumsuz bir etki yaratmaz.

Yalancı sancı nasıl anlaşılır?

Bu sancılar düzenli aralıklarla sistematik olarak gelmezler ve ne kadar uzun sürdükleri net değildir, değişen uzunluklarda sürerler. Anne adayı bu sancılar geldiğinde sakin olmalı ve sancıların süresi ile ne kadar aralıklarla geldiğini anlamaya çalışmalıdır.

Şeker hastası olan gebelerin yapması gerekenler nelerdir?

Burada en önemli faktör, anne adayının gebe kalmadan önce mutlaka doktoruna görünmesi ve gerekli testleri yaptırmasıdır. Çünkü bu testler ışığında gebeliğin seyri sürdükçe nelerle karşılaşılabilir, riskler var mı, hangi önlemler alınabilir belirlenir. Gebe kaldıktan sonra ise anne adayı insülin dozlarını asla atlamamalı, beslenmesine dikkat etmeli ve hamilelere uygun egzersizler yapmalıdır. Bebeğinin hareketlerini, şekerini ve kendi şekerini plan dahilinde kontrol altında tutmalıdır.

Gebelik sırasında yaşanan sırt ağrıları nasıl giderilir?

Otururken omurganın dik olması önemlidir. Buna özen göstermekle beraber sırt egzersizleri yapılabilir. Ağrıyan bölgeye sıcak uygulanabilir, masaj yapılabilir. Gebe ağırlık kaldırmaktan kaçınmalı, fazla yorulmamalıdır.

Ultrason zararlı mı?

Ultrason kelimesi ultra-sound birleşiminden doğar. Anlaşılacağı üzere ses dalgaları ile çalışan bir sistem olan ultrason cihazları asla herhangi bir radyasyon, ışın vb ile aktif olan cihazlar değillerdir. Bu sebeple ultrason gayet güvenli ve günümüzde hayli gelişmiş teknoloji sayesinde bizlere gebelik takibinde önemli veriler sağlayan bir yöntemdir.

4D Ultrason ile bebekte neler görülür?

4D ultrason ile bebeğin yüz, göğüs, karın bölgesinde, omurgasında, kol ve bacaklarında yani dış bölgesinde herhangi bir anormalliğin olup olmadığına bakılmaktadır. Aile için bebeğin yüz görüntüsü veya ultrasonun CD kaydı aileye hatıra amaçlı verilmektedir.

Bebeğin cinsiyeti gebeliğin hangi döneminde öğrenilir?

Gebeliğin 3. ayından itibaren bebeğin genital bölgesinde yapılaşma başlamıştır. Bu ay içerisinde cinsiyet öğrenilebilir fakat net bilgi genellikle 4. ayda verilir.

 

Bebeğini emziren bir anne hamile kalabilir mi?

Bebeğin beslenmesinde ek besin maddesi kullanılmıyorsa, anne bebeğin beslenmesini düzenli olarak emzirerek gerçekleştiriyorsa ilk 6 ay süresince korunulmalı. “Sütün korunması” da denilen bu yöntem sayesinde annenin bebeğini beslenmesine en önemli faktör olan anne sütünü korumak amaçtır. Anne hiçbir destek besin kullanmasa bile hekimler ilk aylarda korunmayı tavsiye etmektedirler.

Gebeliğin ultrason ile tespiti ne zaman yapılmalıdır?

Öncelikle ultrasonla gebeliğin tespit edilebilmesi için adetin geçmesi gerekmektedir. Embriyo rahme yerleştiğinde ultrasonla görülemeyecek kadar küçük olduğundan adet geçmeden ultrasonla görülemez. Adet geçtikten ilk haftadan sonra vaginal ultrason, bir hafta sonra da abdominal ultrason ile gebeliğe ait kese görüntülenebilir. Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra da bebeğin kalp atışları ultrason ile izlenip duyulabilir.

Hamilelikte down sendromu testi ne zaman yapılmalıdır?

Hamilelikte down sendromu riski 11-15. Haftalar arasında bebeğin ense kalınlığı ölçülerek ikili test ve 16 -20. Haftalar arasında ise üçlü veya test yapılarak değerlendirilmektedir. Ailenin de onayıyla yüksek riskli durumlarda koryon villus (Bebeğin eşinden parça alınması) veya amniyosentez (bebekten su alınması) yapılarak down sendromu olup olmadığı anlaşılır.

Folik asit hangi besinlerde vardır?

Folik asidi takviye olarak alabilirken buna destek olarak doğal yollarla alabilmekte mümkündür. Hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında folik asit alımı bebeğiniz için ciddi önem arz eder. Folik asit kaynağı besinler şu şekildedir;

  • Yeşil yapraklı bitkiler; Ispanak, semizotu, brokoli, roka,
  • Nohut, kuru fasulye gibi baklagiller,
  • Turunçgiller,
  • Ekmek, makarna, pirinç.

Folik asidi bu besin maddelerinden almak mümkün fakat gebelik döneminde bir kadın için artı olarak doktorunuz önereceği folik asidi kullanmalısınız.