Rahim Sarkması

Rahim pelvik kemiklerine tutunan bir yapıdadır. Genellikle gebe kalan, doğum yapan kadınlarda bu kemiklere tutunan bağ dokuları zayıflayabilir. Bunun sonucunda rahim, önce vajinanın içine doğru hareket eder ve zamanla dışarıya doğru sarkar. Bu dışarı sarkma esnasında, önündeki idrar torbasını ve arkasındaki kalın bağırsakları yanında sürükler. Bazı kadınlarda genetik olarak bağ dokularının zayıflığı görülebilmekte. Bu durumda gebe kalmayan kadınlarda bile bu rahatsızlık oluşabiliyor.

Rahim sarkması herhangi hayati bir riske sebep olmaz.

Belirtileri;

  • En önemli belirtilerinden birisi bölgede basınç hissi oluşturmasıdır.
  • Bir diğer durum ise vajinadan dışarıya çıkabilen organların görülmesidir.
  • Sık sık idrara çıkma.
  • Gülerken, öksürürken veya sıkışarak idrar kaçırma.
  • Gaz kaçırma.

Rahim Sarkması Tedavisi

Bu rahatsızlığın ana nedeni pelvik bağ dokularının zayıflamasıdır. Bu sebeple tedavi sürecinin en önemli noktası bu kasların tekrar onarılmasına dayanır. Bu rahatsızlık doktorlar tarafından derecelendirilir. Birinci ve ikinci derecelerde tedavi süreci kegel egzersizlerine dayanır. Kegel egzersizi vajinanın sıkılması ve bırakmasına dayanan basit mantıkta bir egzersizdir. Bu derecelerin üstündeki hastalar için süreç cerrahi operasyon gerektirir ve hastaların yaşları genellikle 50 yaş ve üzeri olduğu için şeker, kalp rahatsızlığı gibi sorunlara sahip kişilere ameliyat yapmak her zaman tercih edilememektedir.

Vajinal Halka Tedavisi

Ameliyat sürecinden önce tercih edilebilecek bir başka tedavi mevcuttur. Bu vajinal halka uygulamasıdır. Vajinaya takılan farklı boyutlarda ve şekillerde halkalar vardır. Vajinal halka tedavisi sonucunda bu halkalar rahimi tekrar yukarıya doğru kaldırırlar ve sarkmayı engellemiş olurlar.

Bu halkalar vajinaya takıldıktan sonra geçici olarak orada tutulabilirler veya orada kalıcı olabilirler. Halka tedavisinin geçici veya kalıcı olacağına doktorunuz karar verir.

Rahmin Ameliyatla Onarımı

Kasların Onarımı: Vajinal halkalar sarkma sorununu önleyemezse rahimi ameliyat ile onarmak gerekecektir. Ameliyatla kişinin kendi dokusuyla yahut uygun sentetik malzeme ile sarkma yapan kasları onarılır.

Histerektomi (Rahim Alınması): Ameliyatla gerçekleştirilebilecek bir diğer yöntem ise rahmin alınmasıdır ancak bu yöntem çocuk sahibi olmak isteyen veya yaşlı yani ameliyatın risk teşkil edebileceği kadınlarda gerçekleştirilmez.

Nüks Edebilir

Rahim sarkmasında uygulanan yöntem ve doktorun cerrahi tekniği tedavinin kalıcı çözüm olup olmamasında etkendir. Hatta kas dokusuna bağlı bir rahatsızlık olduğu için bu nedenlere dahi bağlı olmadan, rahatsızlık ilerleyen yıllarda tekrar nüks edebilir.

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse?

Tedavi edilmeyen rahim sarkması sonucunda vajinadan dışarıya doğru sarkmaya devam eden organlar bireyin yaşam kalitesini giderek düşürecektir. Hatta sarkma devam ettikçe bölgede yaralar çıkabilmekte kanamalar olabilmektedir. İleri derece sarkmalar böbreklerin görevlerini yapabilmesini dahi etkileyebilmektedir. Tüm bunlar günlük yaşama ciddi oranda engeldir. Özetle bu rahatsızlığın tedavisi şart olmakla beraber kaçılmaması lazım gelen bir gerekliliktir.